مشاهده ی خبر

تعیین موقعیت دقیق و سه بعدی قلّه توچال

 تعیین موقعیت دقیق و سه بعدی قلّه توچال

 تعیین موقعیت دقیق و سه بعدی قلّه توچال
برنامه ریزی و اجرا:هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران
زمان اجرا: شهریور و مهر ماه 1396
مقدمه و تعیین اهداف
سیمای سرزمین ما ایران، متأثر از کوه هایی است که خشکی عرض جغرافیای طبیعی آن را کمی تلطیف نموده و با جذب بارش های زمستانه سر منشأ شکل گیری شهرها در دامان خود شده اند. کمتر شهری در ایران می یابیم که کوهستان مرتفعی را در کنار خود نداشته باشد. از اینرو در فرهنگ ما کوهستان نهادینه شده و از کوه با ارزشهایی چون صلابت و پاکی و سربلندی نام برده می شود. گذشته از ارزشهای فرهنگی، نقش اکولوژیکی کوهستان و اثرات آن در تنوع زیستی و تأمین منابع آب برکسی پوشیده نیست.
شهر تهران به عنوان پایتخت ایران در دامان کوهستانی شکل گرفته است که بخش عمده ای از زیبایی منظر و تأمین منابع پایه خود را مدیون آن می باشد. چنانچه قلّه دماوند نماد طبیعی ملی ایران به شمار می آید، قلّه توچال نیز نماد طبیعی تهران محسوب می گردد. شناخت ویژگیهای طبیعی این کوه، نظیر ارتفاع، طول و عرض جغرافیایی، چشمه سارها، پوشش گیاهی، تنوع جانوری، قابلیت های دسترسی جهت ورزشهای کوهنوردی و اسکی، تعیین نقاط حساس و یا پر خطر، رود ها و رود دره ها، سنگ ها، صخره ها و دیواره ها و سایر ویژگیها، موجب هویت بخشی کوهپایه نشینان و شناخت کامل این موهبت بزرگ خدادادی می گردد.
همانطور که ذکر شد برای تعیین موقعیت دقیق و سه بعدی قلّه توچال و در راستای آن تعیین دقیق ارتفاع چکاد این کوه که از مهمترین خصوصیات فیزیکی آن است، نیازمند عملیات مهندسی دقیق و استفاده از ابزار تکنولوژیک می باشد. مشابه این طرح توسط سازمان نقشه برداری کشور برای نماد ملی کشورمان به انجام رسید و ارتفاع دقیق آن با دقتی بالا تعیین گردید. هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران که دربرگیرنده و شکل گرفته از مجموعه باشگاه ها و گروه های با سابقه کوهنوردی کشور می باشد و همواره پیشرو عرصه های فرهنگی کشور بوده اند، بر خود وظیفه دانسته تا نقشی در تحکیم هویت شهرنشینان تهران داشته باشند که هر روزه نظاره گر زیبایی و عظمت قلّه توچال بوده و با بهره گیری از توان و همکاری نیروهای داوطلب جامعه کوهنوردی موقعیت دقیق و سه بعدی این قلّه را با دقتی مورد قبول تعیین نماید. امید است با این کار و سایر تلاشهایی که فعالان عرصه کوهستان و محیط زیست انجام می دهند توجه لازم جهت حفظ کوهستان و به ویژه نماد طبیعی تهران، قلّه توچال به عمل آید و این قلّه به عنوان چشم انداز طبیعی با قابلیت های فرهنگی، ورزشی و طبیعی منحصر به فرد به ثبت برسد.
این طرح به پیشنهاد و برنامه ریزی هیئت کوهنوردی استان تهران مطرح گردیده است و ضروری است از آقای دکتر کاوه کاشفی به عنوان مدیر طرح و تیم نقشه برداری و مدرسان ناوبری استان که جهت اجرای این طرح اعلام آمادگی نموده و مجموعه تله کابین توچال که با دراختیار گذاشتن امکانات مستقر اعلام همکاری نموده اند پیشاپیش تشکر و سپاسگزاری گردد.

اطلاعات تکمیلی در فایل پیوست زیر:

فایل های ضمیمه شده:
پروژه توچال.pdf

پست های هم ریشه:

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید.